niedziela, 19 października 2014

Niedzielne słodkości- najzdrowsze ciasto marchewkowe

Dzisiaj pora na kolejne jesienne słodkości w zdrowym wydaniu. Nie ma nic lepszego niż zajadanie pysznych rzeczy ze świadomością, że nie tylko nie dostarczamy sobie pustych kalorii, ale też robimy coś dobrego dla swojego organizmu. Wydaje się niemożliwe? A jednak, da się!


Zapytacie teraz jakim cudem? Otóż nic wielce skomplikowanego. Używając w kuchni zamienników powszechnie stosowanych produktów możemy modyfikować wszystkie posiłki na naszą korzyść. Według takiej też filozofii powstał przepis na dzisiejsze ciasto marchewkowe. Bez dodatku tłuszczu, bez dodatku cukru, a w smaku nie ustępuje ani trochę temu tradycyjnemu.

Cały sekret tkwi tutaj w zastosowaniu dwóch zamienników. Pierwszy z nich to zarazem substytut tłuszczu i mąki pszennej, czyli mąka migdałowa od firmy Fresano(do nabycia tutaj), która zawiera wszystkie cudowne właściwości migdałów. Przede wszystkim są one bogatym źródłem substancji odżywczych. Niezwykle bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na pracę naszego mózgu, błonnik poprawiający pracę jelit oraz witaminy E, B2 i B3. Chronią nas przed cukrzycą i obniżają poziom złego cholesterolu. Ponadto wspomagają odchudzanie, wpływają na stan włosów, skóry i paznokci, a to tylko kilka z zalet tych pysznych orzechów bo nie sposób wymienić wszystkie. Wniosek jest więc prosty: jedzmy migdały dla zdrowia i urody!


Źródłem cukru w cieście nie musi być tylko tradycyjny cukier biały czy też miód. Doskonale potwierdza to drugi zamiennik- daktyle suszone(do nabycia tutaj). Przede wszystkim są one źródłem salicylanów, które działają jak aspiryna oraz tauryny mającej działanie antydepresyjne, a więc po pierwsze to naturalne lekarstwo. Daktyle zawierają też witaminę A, C, B1, B2 i PP oraz potas, żelazo, fosfor i magnez. Wykazują właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, więc regularne ich spożywanie pozwala zapobiegać powstawaniu miażdżycy. Ponadto dzięki dużej zawartości antyoksydantów zwiększają odporność organizmu, a za sprawą sporej ilości cukrów prostych błyskawicznie dostarczają energii.

Dorzucając do tego kilka innych składników możemy wyczarować wspaniałe ciasto marchewkowe. I wcale nie przesadzam używając tego przymiotnika. Aromat wydobywający się z piekarnika podczas pieczenia jest nieziemski. Samo ciasto jest lekko wilgotne, a połączenie delikatnego smaku migdałów i korzennych przypraw sprawia, że ciężko zaprzestać na zjedzeniu jednego kawałka. Z przepisu wychodzi ich 8 całkiem sporych- jeden(73g) to 161kcal w tym 6,4g białka, 11,6g tłuszczy, 11,3g węglowodanów oraz 5,4g błonnika.


SKŁADNIKI: 

  • 150g mąki migdałowej
  • 200g startej marchwi
  • 30g otrębów żytnich
  • 50g daktyli suszonych- uprzednio namoczonych w wodzie przez kilka godzin
  • 2 małe jajka
  • 100ml napoju sojowego bez cukru/mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • cynamon
  • imbir
  • gałka muszkatołowa

PRZYGOTOWANIE:

  1. Rozgrzać piekarnik do 180°C.
  2. Dno foremki o średnicy 20cm wyłożyć papierem lub nasmarować
  3. Namoczone daktyle zmiksować dokładnie dodając około szklanki wody do uzyskania rzadkiego syropu
  4. Mąkę migdałową, marchewkę, otręby i syrop daktylowy dokładnie wymieszać
  5. Dodać jajka, napój sojowy/mleko, proszek do pieczenia oraz przyprawy i całość ponownie wymieszać
  6. W razie konieczności dolać do ciasta wody, aby nie było zbyt gęste
  7. Gotowe ciasto przełożyć do foremki i piec przez około 35-45 minut do uzyskania złocistego koloru. Można posłużyć się też wykałaczką i przebić ciasto. Jeśli wychodzi czysta- ciasto jest gotowe.
  8. Wystudzone ciasto najlepiej przechowywać w lodówce
Jak opisać to ciasto jednym słowem? MNIAM!






Imieniny u cioci

11 komentarzy:

  1. nie dosyć, że zdrowe to wygląda obłędnie pysznie!

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepysznie sie prezentuje :) U mnie daktyle są wszędzie dostępne :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A w którym momencie dodać ten napój sojowy?

    OdpowiedzUsuń
  4. co można za napój sojowy dodać? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak jak napisałam może być to mleko lub również woda:)

      Usuń
  5. Nie dość, że zdrowe to jeszcze wygląda obłędnie ! :)

    bluelikeskyy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. A czym można zastąpić mąkę migdalowa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej jakimiś innymi zmielonymi orzechami... mąka owsiana czy też inna raczej się nie sprawdzi bo ważny jest tu tłuszcz z orzechów:)

      Usuń
  7. Super napisane. Musze tu zaglądać częściej.

    OdpowiedzUsuń